• Święty Mikołaj na Kresach

• Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom za tak liczne dary zebrane podczas październikowej akcji charytatywnej "Święty Mikołaj na Kresach". Jako szkoła wykazaliśmy się dużą empatią, życzliwością i zaangażowaniem. Słowa podziękowania należą się także uczniom klasy 8 za pomoc w przygotowaniu paczek.

• Szkoła pamięta

• Podobnie jak w poprzednich latach, wzięliśmy udział w akcji MEN "Szkoła pamięta". Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych związanych z historią regionu naszej społeczności. Dnia 28.10.2021 roku uczniowie z klas V i VII wraz z p. Elżbietą Rakowską i p. Iwoną Podlejską odwiedzili lokalne miejsce pamięci - cmentarz w Mykanowie. Uczniowie zapalili znicze rozmawiając o przemijaniu.

• Akcja Świetlisty powiat zagościła w Mykanowie

• Sprzątamy dla Polski

• 4 października 2022 r. nasza szkoła kolejny raz włączyła się w IV edycję akcji ogólnopolskiej #SprzątamyDlaPolski  objętej honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Uczniowie razem z nauczycielami sprzątali wyznaczony teren wokół szkoły, boiska oraz placu zabaw.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za aktywny udział w akcji oraz za czysty teren wokół szkoły!

• Projekt „BohaterON w Twojej szkole”,

• 26 października na lekcji historii, w ramach realizacji projektu „BohaterON w Twojej szkole”, uczniowie klas ósmych zapoznani zostali z tematyką Powstania Warszawskiego. Na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów edukacyjnych, uczniowie obejrzeli odcinek programu z serii Co za historia „Powstanie Warszawskie”. Następnie w grupach wykonywali proste notatki graficzne, dzięki czemu poznali historię powstańców warszawskich. Wiedzę utrwalili poprzez multimedialny quiz, przygotowany przez nauczyciela.

Z tą samą tematyką zostały zapoznane również dzieci z klasy 5, uczęszczające na koło historyczne „Wehikuł czasu”. Na zajęciach wysłuchali słuchowiska, wprowadzającego w powstańczy klimat pt: „Mały roznosiciel nadziei”. Nanieśli na oś czasu wydarzenia usłyszane w opowieści, a także rozmawiali o uczuciach towarzyszących bohaterom wydarzeń.

Zwieńczeniem projektu było wykonanie przez dzieci kartki  z życzeniami dla Powstańca, która zostanie przekazana właściwej osobie przez organizatorów projektu.

• Szkoła z klasą

• We wrześniu opiekunowie Samorządu Uczniowskiego: Iwona Podlejska, Ewelina Kowalczyk i Dorota Żyła zostały zgłoszone przez panią dyrektor, a następnie zakwalifikowane do programu „Szkoły z klasą 2021/2022”.  W tym roku szkolnym program ten będzie dotyczył rozwoju warsztatu nauczyciela.

Nauczyciele będą musieli się zmierzyć z trzema zadaniami – tzw. wyzwania do realizacji z uczniami i uczennicami. Każde z nich będzie dotyczyło jednej z trzech metod pracy: odwrócone nauczanie, design thinking oraz agile. Nauczyciele są już po pierwszych szkoleniach online. A obecnie przygotowują się do wprowadzenia pierwszej metody w wybranej przez siebie klasie.

• Mam kota na punkcie mleka

• Po raz kolejny uczniowie klas I-III biorą udział w programie edukacyjnym, promując wraz z Kotem Mleczysławem i Mleczną Kitą picie mleka i spożywanie produktów mlecznych .

• ” Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”

• Nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu historycznego pt:

” Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie – 13.12.1981 – Pamiętamy”

Organizatorem projektu jest Urszula Bauer – Śląski Kurator Oświaty. Patronat projektu objęli: Jadwiga Wiśniewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli z województwa śląskiego. Realizowany będzie od września do grudnia 2021 roku.

W ramach projektu w szkole podejmiemy wiele działań: zostanie zaprezentowana wystawa oraz film, uczniowie wezmą udział w konkursach,  nauczyciele w cyklu wykładów. Zostanie też stworzony kącik patriotyczno – historyczny, a dla uczniów klas 7,8 przeprowadzona zostanie lekcja poświęcona stanowi wojennemu.

• Projekt "Być jak Ignacy" Nauka to przyszłość

• Uczniowie klasy VI właśnie zakończyli V edycję projektu "Być jak Ignacy".

Zaangażowani uczniowie zrealizowali wszystkie etapy i poszerzyli swoją wiedzę w zakresie ochrony środowiska i technologii przyszłości. Kolejna edycja będzie z pewnością bardzo ciekawa, a chętni uczniowie przystąpią do niej już we wrześniu.

• Szkoła do hymnu

• W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła tradycyjnie wzięła udział  w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła do hymnu” i odśpiewaliśmy  „Mazurka Dąbrowskiego” we wtorek, 10 listopada o godz. 11:11. W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii  wspólne śpiewanie odbyło się  w każdej klasie podczas połączenia online.

• "Czytam z klasą- lekturki spod chmurki".

• Uczniowie klasy II biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Czytam z klasą-lekturki spod chmurki". Celem projektu jest rozbudzenie u uczniów ciekawości literackiej, rozwijanie aktywności czytelniczej, doskonalenie czytania że zrozumieniem oraz aktywnego słuchania. Udział w projekcie dzieci rozpoczęli od zrobienia własnych lekturników oraz stworzeniu papierowego Czytusia, który zachęca do czytelnictwa.

• "Unplugged"

• Nasza szkoła realizuje Program Przeciwdziałania Przyjmowania Substancji Uzależniających przez Uczniów - "Unplugged"

Cele programu oraz tematy dla uczniów znajdują się na plakatach.

• "Zdrowo jem, więcej wiem"

• Klasa 1 przystąpiła do ogólnopolskiego projektu "Zdrowo jem, więcej wiem", którego celem jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywania wiedzy na temat zdrowego stylu życia.