Realizację warsztatów z projektu Szkołą Międzypokoleniowa rozpoczęliśmy dnia 14 stycznia warsztatami wstępnymi, które pomogły uczniom przygotować się do współpracy z seniorami. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli jak skutecznie tłumaczyć zagadnienia się, jak dostosować tempo pracy do możliwości seniorów oraz związane z nowymi technologiami. Uczniowie opracowali w formie plakatu zasady pracy z seniorami.
Aby lepiej zrozumieć seniorów uczniowie wykonali ćwiczenie z rękawiczką „Cierpliwość na wagę złota”, w którym przekonali się jak trudno obsługiwać urządzenie dotykowe mając ograniczoną sprawność. Dla podkreślenia uważnego słuchania uczniowie wzięli udział w ćwiczeniu „Słucham i słyszę”. Okazywało się, że uważne słuchanie drugiej osoby nie jest takie łatwe i wymaga skupienia i uwagi.
Warsztaty wstępne okazały się świetną okazją do rozwinięcia umiejętności interpersonalnych i przygotowania się do efektywnej współpracy z seniorami.
W dniach 21 stycznia do 6 lutego przeprowadziliśmy 6 warsztatów w ramach programu Szkoła Międzypokoleniowa.
Tematem pierwszych zajęć było zapoznanie się z technologią, z podstawami obsługi urządzeń elektronicznych oraz korzystania z internetu. Seniorzy poznali także podstawowe pojęcia związane z internetem. Następnie uczniowie pomagali w precyzowaniu zapytań w wyszukiwaniu różnych informacji. Seniorzy z pomocą uczniów zakładali konta e-mail, instalowali WatsAppa i korzystając z tych komunikatorów wysyłali do siebie wiadomości. Nasi uczniowie z ogromną cierpliwością i zaangażowaniem wprowadzali seniorów w świat technologii.
Tematyka bezpieczeństwa w sieci była szczególnie ważna, a seniorzy z zainteresowaniem słuchali wskazówek dotyczących ochrony swoich danych poprzez stosowanie silnych haseł, regularnego aktualizowania sprzętu i oprogramowania oraz działania programów antywirusowych. Kreatywne ćwiczenia polegające na tworzeniu silnych i łatwych do zapamiętania haseł wzbudziły wiele entuzjazmu i radości wśród uczestników.
Uczniowie zapoznali seniorów z incydentami w cyberprzestrzeni i sposobach ich zgłaszania do CERT. W części praktycznej oceniali przykładowe sytuacje związane z udostępnianiem swoich danych. Podsumowaniem była dyskusja czy zagrożenia w internecie zniechęcają do korzystania z nowych technologii.
Na trzecim spotkaniu uczniowie w roli mentorów sprawnie wprowadzili seniorów w świat rozrywki w internecie. Gry, guizy, muzyka, filmy, podcasty online rozszerzają horyzonty. Uczniowie objaśniali seniorom jak wyszukać ulubione utwory na YouTube i łączyć je w pylisty. Dużym zainteresowaniem okazało się korzystanie z gogle map podczas planowania podróży i znajdowania atrakcji. Nasi uczestnicy przekonali się, że Street View to doskonałe narzędzie do oglądania ciekawych miejsc w 3d i zachęcili do wirtualnej wycieczki w dowolne miejsce. Na zakończenie seniorzy rywalizowali między sobą rozwiązując quiz dla seniorów.
Tematem czwartych warsztatów był Internet jako codzienne wsparcie. Zostały przedstawione wskazówki dotyczące bezpiecznych zakupów w sieci, a cyfrowi przewodnicy z entuzjazmem wyjaśniali zasady korzystania ze stron oferujących zakupy online. Szczegółowo zostały przedstawione sposoby założenia profilu zaufanego i korzyści z jego posiadania. W części praktycznej niektórzy seniorzy z pomocą młodzieży zainstalowali aplikacje mObywatel oraz IKP. Następnie ćwiczyli korzystanie z tych aplikacji. Podsumowaniem zajęć było opracowanie w grupach „za i przeciw” korzystania z e usług.
Tematem zajęć był phishing i metoda na wnuczka. Po zapoznaniu seniorów z atakami socjotechnicznymi i sposobach radzenia sobie z nimi nastąpiła część praktyczna. Celem ćwiczenia „Zabawa w detektywa”, „Czerwona lampka”, „Dziękuję nie reaguję” było pokazanie które wiadomości wzbudzają podejrzenia i jak zareagować w niepokojących sytuacjach.
Na podstawie przygotowanych wcześniej scenariuszy rozmów z fałszywym konsultantem, z nie wnuczkiem uczestnicy odegrali scenki. Przedstawione fałszywe smsy o wygranej i podjętych krokach w takiej sytuacji utrwalały wiedzę o właściwym reagowaniu na techniki socjotechniczne.
Ostatnie warsztaty dotyczyły oszustw w internecie. . Świadomość zagrożeń takich jak fałszywe smsy, zbiorki, konkursy, sklepy, linki do stron, biura podróży pomaga w umiejętności krytycznego myślenia i ostrożności w sieci. Uczniowie wcielili się w rolę romantyka, stalkera oraz innych oszustów internetowych i zaprezentowali wymyślone sytuacje( fałszywy bank, sprzedawca, znajomy na fb), a seniorzy opowiadali jak reagować na te oszustwa. Dopełnieniem tego tematu było obejrzenie filmików ze strony Seniorze spotkajmy się w sieci i strony cert.pl. Dodatkowo wyjaśniłam seniorom działanie kodów QR. Korzystając z przygotowanych przykładów uczestnicy mogli przetestować ich działanie.
Po każdych zajęciach seniorzy wypełniali ankiety. Na zakończenie projektu seniorzy i uczniowie otrzymali certyfikaty uczestnictwa.
Warsztaty łączące młodsze i starsze pokolenia przełożyły się na wspólną naukę, wzajemne zrozumienie i lepszą komunikację i pokazały jak wiele możemy się od siebie nauczyć.
Jestem przekonana, że seniorzy zyskali cenne umiejętności, które pozwolą bezpiecznie poruszać się w świecie cyfrowym.